Presenters 2018 our 11th Festival
- Aletta Saurs & students, Eureka High School, Gear Ratios
- Aletta Saurs & students, Eureka High Engineering, Eureka High
- Alison Brewer, Academy of the Redwoods, TBA
- Amber Buntin & Candice Moore, College of Redwoods, Sierpinki Tetrahedron Project
- Amy Crispin Taylor, Bendy Straw Polyhedrons , Sunny Brae Middle School
- Andrew Frescoln, Brad Smith, Brice Ogan, College of the Redwoods, Mathmagical
- Anna Gaines, David Wison, College of the Redwoods, Career & Technical Education
- Becca Schuler, Laurel Tree Charter, Puzzles, Puzzles, Puzzles
- Bet Pinkerton & Cathy Timmerman, Contests: Sudoku & Memorizing Pi
- Beth Baker, Zane Middle School, Estimation
- Brad Morin, College of the Redwoods Mathematics, Chess and other Cerebral Challenges.
- Cathy Dickerson, Decade of Difference, TBA
- Dan Scofield, St. Bernard's Academy, Waves
- Emma Collins, Christina Herring, Amanda Hemmingway, Michele Higuera Brianna Ramirez, Jaheria Valencia, Paul George, Ready SET Go! HSU Math Club
- Frank Kutile, Eureka High, Retired, Magic Number Cards
- Frank Simpson, College of the Redwoods, Van de Graaff Generator
- Hannah Nielsen, HSU Natural History Museum, TBA
- Jacob Godinez, Academy of the Redwoods, TBA
- Jeff Haag, HSU Math Dept, Bionomial Cube
- Jennifer Knight, CR Eureka TRiO, College of the Redwoods
- Jessica Rasband, Arcata Elementary, Rubik's Cube
- Joan Crandell , Zane Middle School & Arcata Bottom 4H, Build an Abacus or Soroban
- John Pace, College of the Redwoods, Wide World of TI Graphing Calculators
- Joseph Long, Origami Artist, The Magic of Origami
- LACO Engineering, Ask an Engineer
- Kala MinkleyRedwood Discovery Museum, Pi Bracelets and Infinity Glasses
- Krystal Taylor & Angie Lua, Little Learners Center, Mini Masters of Math
- Lonny Grafman, FEATURED AUTHOR, To Catch the Rain, HSU
- Lynn Brown & Lexie Folks, Society of Women Engineers, HSU, Engineering Challenge
- Festival Volunteers, Wash Machine Puzzles & Quincunx Machine
- Lupita Martinez, College of the Redwoods College Information Station
- Maria Garcia & Jordon Huber, Humboldt State University, Crystal Pendulum Wave Machine
- Mike Peterson, College of the Redwoods: Electronics & Manufacturing Technology
- Patti Fuentes & Holly Goodman, Alice Birney & Washington School: TBA
- Shayne Sines, Morris School, Fun Math Card Game
- Rachel Baskind, HSU Special Ed Credential Program, TBA
- Reada McConnaughy, The Laser Challenge , Mattole Valley Charter Schools
- Reada McConnaughy, Mini Golf Marble Slides, Mattole Valley Charter Schools
- Sarah Corey, Glen Paul School, Dollar Bill Origami
- Sharon Meyers, Humboldt Co. School
- Stanwood Murphy 6-8th Grade Students, Table Puzzles
- Stephanie Whitbeck, Washington School, Origami
- Tami Matsumoto, Dan Dempsey, Andrew Frescoin, Jacob Moonstone, College of the Redwoods, Welcome Table
- Tammy Phrakonkham, College of the Redwoods API Club, Tangrams & Flangrams,
- Tanya Hunt, Grant School. Tangrams
- Tanya Trump, Makers Spaces & Makers Fairs, Humboldt County Office of Education
- Wash Machine Puzzle and Quincunx Machine.
- Activities:
- Puzzles
- Contests:
Pi Memorization
Sudoku
Rubik's cube - Student Art and Poster Show
- The Community Tessellation Project
- Enginerring Challenge - Mouse Trap Racers .